Opublikowano

Kampania Białych Serc

Kampania Białych Serc

            W dniu 18 listopada 2022 w siedzibie Komendy Miejskiej Policji przy ul. Popiełuszki 5 w Częstochowie odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej osiemnastej już edycji Kampanii Białych Serc. W spotkaniu uczestniczył Komendant Miejski Policji  w Częstochowie młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn, Naczelnik Wydziału Edukacji pan Rafał Piotrowski oraz Prezes Fundacji Eltrox Razem Bezpieczniej pan Michał Adamus.  Współorganizatora kampanii – Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. K. Pułaskiego – reprezentowali Dyrektor Tomasz Dobosz, Wicedyrektor Ewa Teperska oraz delegacje uczniów wszystkich klas Technikum nr 9 oraz Branżowej Szkoły I Stopnia nr 7. Wspólnie podjęte działania zaowocowały powstaniem społecznego spotu Czarne lustro nawiązującego do lejtmotywu tegorocznej kampanii czyli fonoholizmu i przestrzegającego przed korzystaniem z telefonu komórkowego w przestrzeni miejskiej. W rolę aktorów wcielili się nasi uczniowie z klasy IV Eng: Patryk Orlikowski, Patryk Jura, Oskar Hober i Oskar Żak, Daniel Matyjaszczyk.        

            W ramach kampanii podjęliśmy bardzo różnorodne działania, poruszające problem przemocy, uzależnia od telefonów komórkowych, narkotyków i alkoholu. W dniu otwarcia kampanii wszyscy uczniowie i nauczyciele wzięli udział w solidarnym marszu przeciwko przemocy, również tej związanej z wojną w Ukrainie. Temat przemocy był kontynuowany przy udziale Klubu Sportowego Apeiron,  Miejskiej Komendy Policji oraz Fundacji „Eltrox. Razem Bezpieczniej”. Uczniowie poznali podstawy samoobrony, zagadnienia prawne dotyczące obrony własnej, natomiast uczennice i nauczycielki otrzymały gaz, którego mamy nadzieję nigdy w samoobronie nie będą musiały użyć. 

Podczas „Biegu Białych Serc” uczyliśmy się, że warto stawiać na sport, bo jest zdrowym dopalaczem. Podobnie jak owoce, które wspólnie z policjantami w ramach akcji „Dopalam się zdrowo„ rozdawaliśmy mieszkańcom Częstochowy przekonując, że warto po nie sięgać. Kierowcom i pieszym przypominaliśmy, że podczas poruszania się w przestrzeni miejskiej należy bezwzględnie odłożyć telefon. Świat nie tylko będzie wtedy bardziej kolorowy, ale również bardziej bezpieczny. 

„Debata Młodych o Młodych” była szansą na wspólną refleksję i poszukiwanie dróg wyjścia z nałogu, zaś pamięć tych,  którym się to nie udało uczcili uczniowie ukraińscy podczas wspólnego wykonania piosenki Wehikuł czasu zespołu Dżem. Była to również świetna okazja i sposób przyswojenia sobie języka polskiego.

Na Cmentarzu Kule posprzątaliśmy groby bezimiennych żołnierzy w ramach akcji „Pamiętamy i dbamy” . No i wreszcie nie zapomnieliśmy też o czworonożnych braciach mniejszych. Na placu szkolnym ustawiliśmy domek dla kota, w którym bezdomny futrzak znajdzie schronienie podczas mroźnej zimy, natomiast psiaki z Schroniska dla zwierząt przy ulicy Gilowej otrzymały pełnowartościową suchą karmę.

Z przeprowadzonych działań nakręciliśmy film, do którego obejrzenia zachęcamy. Link znajduje się poniżej. 

            Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami włączyli się w XVIII edycję Kampanii Białych Serc. Mamy nadzieję, że dotknęliśmy spraw ważnych, a jeśli zmienimy spojrzenie na poruszane problemy będziemy jeszcze bardziej szczęśliwi.  Z niecierpliwością czekamy na kolejną XIX już edycję kampanii Białych Serc, do której na pewno się przyłączymy.

                                                                                               W imieniu społeczności szkolnej

                                                                                                           Ewa Teperska