Opublikowano

DZIEŃ KULTURY W ZSME

Pod hasłem „Cywilizacja to władza nad światem, a kultura miłość do niego” 22 lutego 2018 roku odbył się w naszej szkole Dzień Kultury. Celem uroczystości było pokazanie uczniom, że człowiek, mimo iż wyrasta ze świata natury, nieustannie go przekracza, podejmując – jako jedyne stworzenie – działania nazywane kulturą, a kształtowanie świata kultury i uczestnictwo w nim to niesamowita przygoda.

Opowiedzieli o tym zaproszeni goście: częstochowska grupa artystyczna Monstfur
i redaktor naczelna „Życia Częstochowy” pani Teresa Szajer.

Monstfur pokazał swoje murale wykonane techniką szablonu, które odnaleźć możemy nie tylko w przestrzeni naszego miasta, ale również Gdańska, Berlina czy Paryża. Grupa opowiedziała o swoich projektach, a zabawnym anegdotom towarzyszyły ciekawe filmiki i multimedialna prezentacja prac artystów. Na koniec udało nam się namówić gości do zrobienia pamiątkowej fotografii ze społecznością naszej szkoły.

 

Z kolei redaktor naczelna gazety Życie Częstochowy pani Teresa Szajer wraz ze swoją zastępczynią panią Katarzyną Gwarą opowiedziały o pracy dziennikarza i sprawdziły wiedzę naszych uczniów w zakresie posługiwania się poprawną polszczyzną. Było dużo zabawy i upominków dla tych, którzy poprawnie odpowiadali na zadawane pytania.

Na scenie pojawili się również uczniowie przebrani za wybitne postacie ze świata muzyki, malarstwa i kina, którzy przedstawiali swoje życiorysy, zachęcając zgromadzonych  w sali teatralnej kolegów do odgadywania ich tożsamości.
Ciekawą prezentację na temat subkultur przygotował i przedstawił uczeń klasy II En Bartłomiej Kasprzyk.

Podczas uroczystości dyrektor szkoły mgr inż. Tomasz Dobosz wręczył nagrody laureatom zorganizowanych wcześniej w szkole konkursów. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym „Świat i jego cuda” zajął Bartłomiej Pałys z klasy II En, zaś wyróżnienie przypadło jego klasowemu koledze Jakubowi Krupińskiemu. W konkursie plastycznym zwyciężyła Judyta Krawczyk z klasy III T. Serdecznie gratulujemy!

Na koniec uczniowie uczestniczyli w quizie muzycznym, w którym bezkonkurencyjny okazał się Paweł Pijor z klasy II En.

Oprócz tego, co dla ducha, nie mogło zabraknąć tego, co dla ciała. A ponieważ kultura to także kulinaria, dla podniebień uczestników przygotowano poczęstunek, na który składał się regionalny przysmak Częstochowy – kawior po żydowsku – serwowany z chlebem staropolskim i kiszonymi ogórkami.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie dobrze się bawili i dostrzegli, że kultura to narzędzie porozumiewania między ludźmi, które pomaga odkryć nowe horyzonty poznawcze. Mamy też nadzieję, że szkolne spotkanie z kulturą zachęci wszystkich do bardziej wnikliwego przyglądania się otaczającej rzeczywistości, bardziej aktywnego obcowania ze sztuką, otwartości i refleksji nad tym, co inne i nieznane.

Czego wszystkim życzymy!

Organizatorki

Ewa Teperska i Katarzyna Szyller