TYDZIEŃ  LOKALNYCH  BRANŻ  ZAWODOWYCH

O tym jak bardzo fachowcy są poszukiwani na rynku pracy nikogo dzisiaj przekonywać nie trzeba. Ale jaki zawód wybrać? Z jaką branżą związać swoją przyszłość, by odczuwać satysfakcję i realizować swoje pasje i marzenia? Nad odpowiedziami na te pytania zastanawiają się na pewno uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych. Organizowany w tym roku Tydzień Lokalnych Branż Zawodowych ma rozwiać ich wątpliwości i pomóc w podjęciu jednej z najważniejszych życiowych decyzji – wyboru dalszej drogi kształcenia. Ze względu na pandemię organizacja tegorocznego przedsięwzięcia miała formę wizyt u pracodawców i w szkołach.

24 i 25 listopada w naszym Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych przekonywaliśmy, że warto postawić na ponadczasowe a zarazem przyszłościowe kierunki: technik elektryk i elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, technik energetyk i  kierowca mechanik, które są najbardziej poszukiwane na wojewódzkim i krajowym rynku pracy. W nowocześnie wyposażonych pracowniach elektrycznych i samochodowych przedstawiliśmy zalety naszych kierunków i zawodów, uczniowie dali pokaz swoich umiejętności praktyczno – technicznych a nauczyciele odpowiedzieli na pytania uczniów szkół podstawowych. Pani Agnieszka Hyla – Kaźmierczak, przedstawiciel współpracującej ze szkołą firmy Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Częstochowie po raz kolejny przekazała szkole ufundowane przez firmę doposażenie w postaci sprzętu elektryczno – informatycznego oraz zapewniła, że na przyszłych elektryków i energetyków czekają miejsca pracy i perspektywy rozwoju kariery zawodowej. Przedstawiciele Politechniki Częstochowskiej pokazali możliwość kontynuowania nauki i podjęcia studiów na wydziale mechanicznym lub elektrycznym ich uczelni. Dodatkowo przygotowali dla wszystkich „kosmiczną atrakcję” w postaci łazika marsjańskiego, który dumnie przemierzał szkolne korytarze. Były też quizy  z nagrodami, zwiedzanie szkoły, rozmowy ze starszymi kolegami – a wszystko po to, by utwierdzić uczniów szkół podstawowych w przekonaniu, że warto stawiać na szkolnictwo techniczne i zawodowe, gdyż bez wątpienia daje ono szerszy wachlarz możliwości zatrudnienia a oferty na rynku pracy  czekają.

Ewa Teperska