Opublikowano

Nasi uczniowie na podium ogólnopolskiego konkursu Młody Inżynier Jutra!

4 listopada 2022 Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego zgłosił drużynę składającą się z pięciu uczniów z klasy 3 En: Jakuba Eliasza, Karola Jastrzębskiego, Mateusza Maciejczyka, Mateusza Orowicza i Oliwiera Sornata do konkursu inżynierskiego dla szkół średnich „Zaprojektuj i zbuduj pływającą platformę pod turbinę wiatrową!”,”Floating Offshore Wind Challenge for Youth”. Zgłoszenie odbyło się przez Przemysłową Agencję Rozwoju z którą współpracujemy. Jesteśmy dumni z naszej drużyny, która dostała się do finału i zajęła III miejsce w tym Ogólnopolskim konkursie dla szkół średnich,  organizowanym przez Wydział Budowy Maszyn i Okrętów Politechniki Gdańskiej, Pracodawców Pomorza, Vulcan Training & Consultancy, CEE Energy Group oraz Simply Blue Group.

               Finał „Floating Offshore Wind Challenge for Youth” odbył się 16 grudnia na Politechnice Gdańskiej, sponsorem był Simply Blue Group.

              Podstawowym zadaniem biorących udział w konkursie zespołów było zmierzenie się z próbą zaprojektowania jak najlepszej pływającej platformy dla morskich farm wiatrowych.

– „Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży zagadnieniem floating offshore wind, czyli sektorem, który w Polsce jest jeszcze za linią horyzontu, jeśli chodzi o rozwój morskiej energetyki wiatrowej, natomiast na świecie świetnie się rozwija. Łączna moc projektów realizowanych na świecie w technologii floating liczona jest już w dziesiątkach gigawatów. Chcieliśmy zachęcić młodzież do zainteresowania się nowym tematem, wskazać propozycje ścieżki rozwoju zawodowego, a przy okazji zapewnić chwilę dobrej zabawy połączoną z fajną nagrodą na koniec – opowiada Jakub Budzyński z Simply Blue Group. W pierwszym etapie uczestnicy wykorzystywali symulację komputerową, aby wykonać wstępny projekt konstrukcji pływającej, obejmujący odpowiednie zrównoważenie ciężaru i zapewnienie odpowiedniej stabilności. Mówiąc krótko, zaprojektowana przez nich platforma miała nie utonąć, utrzymać się na wodzie i być w stanie utrzymać turbinę wiatrową. Pięć zespołów, które opracowały najlepsze projekty, zostało zaproszonych do drugiego etapu konkursu, który odbywał się na Politechnice Gdańskiej. W trakcie kilku sesji członkowie grup pod okiem i przy merytorycznej pomocy ekspertów mogli zbudować proste modele swoich projektów z podstawowych elementów, a następnie – na specjalistycznym basenie modelowym na uczelni – sprawdzić, jak będą się one spisywały w warunkach morskich, przy różnego rodzaju i