Akademia z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia aby uczcić 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie klas technikum recytowali wiersze m.in.: C.K. Norwida, T. Różewicza i I. Krasickiego. Tłem muzycznym były utwory F. Chopina, M.K. Ogińskiego oraz Rota i Pierwsza Brygada. Przeniósł on zgromadzonych w klimat zadumy i  patriotycznej refleksji. Cała młodzież szkoły odśpiewała również hymn państwowy. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkiego filmu: „ Historia odzyskania niepodległości w 14 minut”, aby przypomnieć sobie okoliczności  odrodzenia państwa polskiego po 123 latach niewoli. Poprzez poezję i muzykę organizatorzy przypomnieli wszystkim przepełnioną bólem i cierpieniem historię narodu polskiego oraz uczcili pamięć tych, którym Polacy zawdzięczają własne państwo. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy, i uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi.

Tekst: Alicja Wojciechowska