Dzień Polskich Laureatów Literackiej Nagrody Nobla

Dzień Polskich Laureatów Literackiej Nagrody Nobla obchodzony w naszej szkole stał się okazją do poznania  wybitnych twórców: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Na  lekcjach języka polskiego w klasach pierwszych obejrzeliśmy krótki film o Alfredzie Noblu i jego nagrodzie oraz interaktywną prezentację dotyczącą sylwetek twórczych noblistów. Przywołaliśmy również postać polskiego i amerykańskiego pisarza żydowskiego tworzącego głównie w języku jidysz, Isaaka Baszewisa Singera, który również został uhonorowany Nagrodą Nobla. Humorystyczny skrót książek Olgi Tokarczuk zaczerpnięty z „Przekroju” przybliżył twórczość najmniej nam znanej pisarki. Lektura fragmentów utworów połączona z odgadywaniem ich autorów nieco nas zaskoczyła. Wisława Szymborska oprócz poważnej poezji pisała też frywolne limeryki, moskaliki, lepieje, odwódki, altruitki. Te niepoważne utwory wydane zostały w zbiorze „Rymowankidla dużych dzieci”. Przygotowaliśmy także tablicę poświęconą Wisławie Szymborskiej, która jest patronką roku 2023.