Opublikowano

Lotnisko Pyrzowice zdobyte !

Z okazji Dni Otwartych Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach braliśmy udział w konkursach zorganizowanych na lotnisku ( relacja z pobytu poniżej ).

Laureaci konkursów Krystian Klimczyk z klasy II En ( konkurencje sprawnościowe ) oraz Sebastian Pustelnik z klasy II T ( strzelanie ) uczestniczyli w dniu 12 czerwca w zorganizowanej przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze – Port Lotniczy Katowice – Pyrzowice wycieczce po lotnisku.

Przewodnikiem grupy był Pan Piotr Adamczyk z działu marketingu GTL, który opowiedział o historii lotniska: „To niemiecka Luftwaffe podczas II wojny światowej stworzyła to lotnisko. Mało, kto wie, że odbywały się tutaj próby ze słynnymi rakietami V-2. Wystrzeliwano je z Pyrzowic w kierunku Pustyni Błędowskiej – zdradził Adamczyk. Po II wojnie światowej w Pyrzowicach było także lotnisko wojskowe, ale już oczywiście Wojska Polskiego. Działał tutaj 39. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Tak było właściwie do 1 maja 1994 roku, kiedy to Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze przejęło port lotniczy i w Pyrzowicach zaczęła się era lotnictwa cywilnego. – Jednak ostatni samolot wojskowy odleciał z Pyrzowic w 1999 roku – mówił Admaczyk.”

Następnie zwiedzający przeszli do stref niedostępnych dla pasażerów. W hangarze technicznym obserwowali przegląd techniczny samolotu pasażerskiego. Zapoznali się także ze sprzętem ratowniczym lotniskowej straży pożarnej. Byli na pasie startowym i drogach kołowania samolotów. Niestety ze względów bezpieczeństwa z tej części wycieczki nie ma dokumentacji fotograficznej.