XVIII Edycja Kampanii Białych Serc

W dniu 12 października 2022 w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych odbyła się uroczysta inauguracja XVIII Edycji Kampanii Białych Serc. Jej hasłem przewodnim w tym roku jest „Włącz alarm” a celem walka z uzależnieniem od smartfonów czyli fonoholizm.

W uroczystości wzięło udział wielu gości –  przedstawicieli instytucji, które wspólnie ze szkołą realizują działania zaproponowane przez organizatorów kampanii: Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowa – pan Ryszard Stefaniak, Naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowa – pani  Grażyna Stramska –Świerczyńska, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie –  Młodszy Inspektor  Mariusz Strzelecki, Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie – Podinspektor Artur Włodarski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie – Podkomisarz Grzegorz Wilczyński, Inspektor Wydziału Edukacji UM  Częstochowa – pani Magdalena Wilk, Mariola Kowalczyk – Trąbska – Młodszy Aspirant Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie. Prezydent Ryszard Stefaniak w swoich słowach do młodzieży podkreślił, że profilaktyka i edukacja młodzieży jest bardzo ważna, zwłaszcza jeżeli na szali stoi życie i bezpieczeństwo młodych ludzi. Nikt nie chce bowiem karać, a właśnie przestrzegać przed popełnianiem działań grożących ludzkiemu zdrowiu lub życiu. Prezydent przypomniał też, jak ważna jest odpowiedzialność, wzajemna troska i przestrzeganie koleżanek i kolegów przed nierozsądnym postępowaniem.

W trakcie trwania kampanii (12 – 23.10.22) młodzież Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych wspólnie z przedstawicielami policji oraz Fundacją Eltrox Razem Bezpieczniej przeprowadzi następujące działania:

Zdrowe Białe Serca – bieg po zdrowie

Dopalam się zdrowo – rozdawanie mieszkańcom miasta „zdrowych dopalaczy” w postaci owoców

Debata Młodych o Młodych na temat:  „Uzależnienie i jak je pokonać”

1. października:

Odłóżmy telefon – niech świat będzie jeszcze kolorowy –  przestrzeganie mieszkańców miasta przed wchodzeniem na przejścia dla pieszych z telefonem komórkowym

1. października:

Wehikuł czasu – Śpiewanie piosenki zespołu Dżem przez oddział przygotowawczy młodzieży ukraińskiej

Stop damskim bokserom – pokaz samoobrony wspólnie z klubem Apeiron

Ponadto podczas akcji „Biała Łapka” zostanie zakupiona karma dla zwierząt ze Schroniska przy ul. Gilowej w Częstochowie oraz w ramach akcji „Domek dla kotka” na placu szkolnym zostanie umieszczony domek pozwalający kotom przetrwać zimę. Klasa IV Enp zadba natomiast o groby osób nieznanych znajdujące się na Cmentarzu Kule.  Kampania zakończy się 23 października a jej efektem końcowym będzie spot przestrzegający przed wchodzeniem na przejścia dla pieszych w słuchawkach lub z telefonem w ręce oraz krótki film przedstawiający wszystkie przeprowadzone działania.