Na spotkanie z kulturą wysoką!

Dnia 17 października 2018 roku klasy II En, III En oraz uczniowie z klasy IV En i IV T pod opieką nauczycielek: mgr Beaty Wronieckiej, mgr Ewy Teperskiej i mgr Agnieszki Biskup udały się do Katowic na spotkanie z kulturą wysoką. Najpierw wysłuchaliśmy Edukacyjnego Koncertu Symfonicznego w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który zorganizowano dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poranek edukacyjny „Polska w muzyce cudzoziemców” skłonił do refleksji nad naszą kulturową odrębnością ale pozwolił też zaobserwować echa rodzimej muzyki i wkład polskich kompozytorów w rozwijanie europejskiej wspólnoty kulturowej. Wrażenia muzyczne uzupełniły również te wzrokowe. Na widok pięknej, eleganckiej i dystyngowanej sali koncertowej wielu z nas aż westchnęło z zachwytu.

Po koncercie i doznaniach muzycznych przyszła pora na wizytę w Muzeum Śląskim. Obejrzeliśmy ekspozycje stałe i tymczasowe, między innymi instalację Mirosława Bałki oraz wystawę „Męska rzecz”. Wśród interesujących artefaktów wystawy „Sztuka polska po 1945 roku” obok ciekawych asamblaży Władysława Hasiora odnaleźliśmy pracę zaprzyjaźnionej ze szkołą grupy Monstfur. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też interaktywna wystawa opowiadająca historię Górnego Śląska. Piękna i słoneczna pogoda zachęciła do wjazdu na wieżę widokową i podziwiania industrialnej okolicy naszego województwa.

Pełni wrażeń i nowych doznań, bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Już planujemy kolejne wycieczki…

Ewa Teperska