Czekoladowe Sudoku i nie tylko ….. czyli Światowy Dzień Czekolady na „Targowej”.

 

12 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Czekolady połączony ze Szkolnym Konkursem Sudoku.

 

Czy wiecie, że … badania wskazują, iż substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Dlatego każdy uczestnik Konkursu Sudoku po otrzymaniu kubeczka smacznej pitnej czekolady, z vervą zabrał się za rozwiązywania łamigłówek na poziomie łatwym, średnim i trudnym.

Tym bardziej, że nagrodą główną – w dwa miesiące przed Futbolowymi Mistrzostwami Świata w Rosji – była  piłka nożna …. z białej i deserowej –  wedlowskiej – czekolady.

Podobnie jak w zeszłym roku na terenie szkoły pojawiły się miejsca z dostępnymi planszami Sudoku, by na przerwach uczniowie przegryzając kosteczkę czekolady mogli „główkować” nad rozwiązaniami…..

Ale wróćmy do czekoladowych stron tego dnia….

Trochę historii i ciekawostek było na planszy:

„Specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. W Polsce jej produkcja zaczyna się dopiero w 1851 roku u …. Karola Wedla.  ”

Niektóre ciekawostki:

 

1. Czekolada w kosmosie

Każda, ale to absolutnie każda wyprawa kosmiczna (zarówno amerykańska, jak i rosyjska) miała na wyposażeniu czekoladę!

2. Czekolada “wynalazła” mikrofalę

Czekolada paradoksalnie odpowiada za wynalezienie mikrofali. Podczas II Wojny Światowej naukowcy prowadzili eksperymenty nad wykrywaczami radarów. Podczas jednego z nich Percy Spencer zauważył, że czekolada, którą miał w kieszeni stopiła się błyskawicznie. Spencer ponowił próby z kukurydzą i jajkiem, które „ugotowało” się tak szybko, że wystrzeliło mu w twarz.

3. Czekolada = relaks

Zapach czekolady wpływa pozytywnie na fale mózgowe odpowiedzialne za relaks.

4. Potrzeba matką wynalazków

Czekoladowe M&M-sy wymyślono w 1941 z myślą o żołnierzach. Szukano sposobu, by mogli jeść nieroztopioną czekoladę w celu poprawy nastroju…

5. Czekolada ratuje życie

Magnat czekoladowy Milton Hershey odwołał swoją rezerwację na dziewiczy rejs Titanikiem, bo miał ważne sprawy w swojej firmie produkującej czekoladę!

6. Wpływ na zdrowie

Jedzenie gorzkiej czekolady codziennie (oczywiście nie tonami) zmniejsza ryzyko zawału serca o 1/3, ze względu na antyoksydanty, które zawiera.

7. Migrena

Jedzona w dużych ilościach czekolada może wywoływać… bóle głowy. Nie poleca się (dużych ilości) czekolady osobom uskarżającym się na migrenę.

8. $$$$

Szacuje się, że światowy rynek czekolady wart był w 2016 roku ponad 98 MILIARDÓW dolarów, podczas gdy w 2010 roku były to 83 Miliardy.

 

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego częstowali wszystkich uczniów i pracowników szkoły smakołykami czekoladowymi życząc: „Wszystkiego Najsłodszego!”.

Furorę zrobiła Czekolada Jedyna Wedla ( 1,1 kg ) wyprodukowana na 110 – lecie istnienia pierwszej Pijalni Czekolady E. Wedel przy ul. Szpitalnej w Warszawie. Jedna jej kosteczka ważyła „Jedynie”….73 gramy !!!

 

My tu sobie GaduGadu a Pani Małgorzata przed chwilką  ogłosiła wyniki Konkursu!!!

 

Czekoladowi Mistrzowie Sudoku

 

I miejcse   –  Mateusz Ruman     2 En

II miejsce  –  Paweł Pijor             2 En

III miejsce –  Krzysztof Radło     3 En

 

 

Dziękujemy wszystkim wielbicielom czekolady i uczestnikom Konkursu Sudoku.
Ćwiczcie już od jutra na kolejny Konkurs Sudoku…. Do zobaczenia za rok! Małgorzata Wypych, Barbara Markowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *