Czekoladowe Sudoku i nie tylko ….. czyli Światowy Dzień Czekolady na „Targowej”.

12 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Czekolady połączony ze Szkolnym Konkursem Sudoku.

Czy wiecie, że … badania wskazują, iż substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Dlatego każdy uczestnik Konkursu Sudoku po otrzymaniu kubeczka smacznej pitnej czekolady, z vervą zabrał się za rozwiązywania łamigłówek na poziomie łatwym, średnim i trudnym.

Tym bardziej, że nagrodą główną – w dwa miesiące przed Futbolowymi Mistrzostwami Świata w Rosji – była  piłka nożna …. z białej i deserowej –  wedlowskiej – czekolady.

Podobnie jak w zeszłym roku na terenie szkoły pojawiły się miejsca z dostępnymi planszami Sudoku, by na przerwach uczniowie przegryzając kosteczkę czekolady mogli „główkować” nad rozwiązaniami…..

Ale wróćmy do czekoladowych stron tego dnia….

Trochę historii i ciekawostek było na planszy:

„Specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. W Polsce jej produkcja zaczyna się dopiero w 1851 roku u …. Karola Wedla.  ”

Niektóre ciekawostki:

1. Czekolada w kosmosie

Każda, ale to absolutnie każda wyprawa kosmiczna (zarówno amerykańska, jak i rosyjska) miała na wyposażeniu czekoladę!

2. Czekolada “wynalazła” mikrofalę

Czekolada paradoksalnie odpowiada za wynalezienie mikrofali. Podczas II Wojny Światowej naukowcy prowadzili eksperymenty nad wykrywaczami radarów. Podczas jednego z nich Percy Spencer zauważył, że czekolada, którą miał w kieszeni stopiła się błyskawicznie. Spencer ponowił próby z kukurydzą i jajkiem, które „ugotowało” się tak szybko, że wystrzeliło mu w twarz.

3. Czekolada = relaks

Zapach czekolady wpływa pozytywnie na fale mózgowe odpowiedzialne za relaks.

4. Potrzeba matką wynalazków

Czekoladowe M&M-sy wymyślono w 1941 z myślą o żołnierzach. Szukano sposobu, by mogli jeść nieroztopioną czekoladę w celu poprawy nastroju…

5. Czekolada ratuje życie

Magnat czekoladowy Milton Hershey odwołał swoją rezerwację na dziewiczy rejs Titanikiem, bo miał ważne sprawy w swojej firmie produkującej czekoladę!

6. Wpływ na zdrowie

Jedzenie gorzkiej czekolady codziennie (oczywiście nie tonami) zmniejsza ryzyko zawału serca o 1/3, ze względu na antyoksydanty, które zawiera.

7. Migrena

Jedzona w dużych ilościach czekolada może wywoływać… bóle głowy. Nie poleca się (dużych ilości) czekolady osobom uskarżającym się na migrenę.

8. $$$$

Szacuje się, że światowy rynek czekolady wart był w 2016 roku ponad 98 MILIARDÓW dolarów, podczas gdy w 2010 roku były to 83 Miliardy.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego częstowali wszystkich uczniów i pracowników szkoły smakołykami czekoladowymi życząc: „Wszystkiego Najsłodszego!”.

Furorę zrobiła Czekolada Jedyna Wedla ( 1,1 kg ) wyprodukowana na 110 – lecie istnienia pierwszej Pijalni Czekolady E. Wedel przy ul. Szpitalnej w Warszawie. Jedna jej kosteczka ważyła „Jedynie”….73 gramy !!!

My tu sobie GaduGadu a Pani Małgorzata przed chwilką  ogłosiła wyniki Konkursu!!!

Czekoladowi Mistrzowie Sudoku

I miejcse   –  Mateusz Ruman     2 En

II miejsce  –  Paweł Pijor             2 En

III miejsce –  Krzysztof Radło     3 En

Dziękujemy wszystkim wielbicielom czekolady i uczestnikom Konkursu Sudoku.
Ćwiczcie już od jutra na kolejny Konkurs Sudoku…. Do zobaczenia za rok! Małgorzata Wypych, Barbara Markowska