22.03.2019 – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WODY

bty

” Woda dla Wszystkich” pod takim hasłem obchodzono tegoroczny Dzień Wody, który został ustanowiony w 1992r.
przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W ramach obchodów Święta Wody uczniowie kl. 3 En pod opieką nauczyciela geografii p. Agnieszki Soduły odwiedzili „Ujęcie Wody pitnej” w Wierzchowisku.To jeden z najważniejszych obiektów zaopatrujących w wodę mieszkańców Częstochowy i okolic.Podczas pobytu na terenie obiektu poznaliśmy historię powstania tego miejsca t.j. źródło ujęcia wody zwane „źródełkiem”, sterownię, Ozonownię oraz jedyną na terenie Polski- „Stację Usuwania Azotanów”.Pan przewodnik w bardzo interesujący sposób wyjaśnił nam na czym polegają procesy ozonowania oraz denitryfikacji wody, które są odpowiedzialne za „czystą” wodę. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć również w prelekcji n.t.:” Woda substancja zagadkowa” podczas, której zaprezentowali oraz sprawdzili własną wiedzę dotyczącą tej niezwykłej substancji… jaką jest woda.

bty