Opublikowano

Pułaski pod patronatem Akademii Obrony Narodowej. Podsumowanie konkursów z okazji Dnia Patrona.

18 marca 2014 roku dla społeczności Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie był wyjątkowy. Z wielu powodów.

W tym dniu został podpisany uroczysty akt objęcia szkoły honorowym patronatem Akademii Obrony Narodowej. Strony porozumienia reprezentowali Tomasz Dobosz – dyrektor szkoły i płk Dariusz Majchrzak – Kierownik Zakładu Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności AON. Odnowiono również umowę o współpracy ZSME z Wojskową Komendą Uzupełnień w Częstochowie, w której imieniu wystąpił mjr Andrzej Kowalski – Szef Wydziału Rekrutacji WKU. Instytucje te wspierać będą naszą placówkę w działaniach zmierzających do osiągnięcia tak szczytnego celu, jakim jest służba ojczyźnie.

 

 

 

Były to symboliczne chwile zarówno dla uczniów, jak i całego grona pedagogicznego. Tradycją szkoły jest kultywowanie ceremonii wojskowej i wychowanie młodzieży w duchu wartości patriotycznych, tak ważnych zwłaszcza dla uczniów klas mundurowych. Elementów tych podczas uroczystości nie zabrakło. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego ceremonia została zainaugurowana przez Tomasza Dobosza – dyrektora szkoły, który powitał dostojnych gości. Na uroczystość przybyli płk Dariusz Majchrzak – Kierownik Zakładu Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Ewa Panienkowska reprezentująca Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Adam Jakubczak  – Wójt Gminy Mstów (absolwent szkoły), Dariusz Kapinos – Radny Miasta Częstochowy, Roman Bolczyk – Prezes Zarządu MPK w Częstochowie, mjr Andrzej Kowalski – Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie, Lech Borowik – Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, Łukasz Peca – przedstawiciel Firmy Impakt, Konrad Rubin – reprezentant Gabinetu Naturoterapii, Przemysław Kujawski – przedstawiciel La Strady oraz Mateusz Orłowski i Wojciech Wierzba z klubu sportowego CKM Włókniarz Częstochowa. Dyrektor ZSME w swoim wystąpieniu nawiązał do historii szkoły, kierunków kształcenia oraz wartości propagowanych przez szkołę.

Propagowaniu kanonu zasad żołnierskich służyła już druga edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy i Sprawności Wojskowej „Stań w szranki z Pułaskim” pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Częstochowie skierowanego do gimnazjalistów. W jego organizację zaangażowali się Tomasz Dobosz – dyrektor szkoły, Arkadiusz Śpiewak – wicedyrektor, Anna Szydłowska, Piotr Lichota, Beata Orzeł. Uroczystość była okazją do wręczenia dyplomów i nagród laureatom tego turnieju cieszącego się coraz większym powodzeniem.

 

 

Najlepszymi okazali się:

  w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt

Natalia Siuda z Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie – I miejsce

Aleksandra Sieradzka z Gimnazjum im. Andrzeja Kubickiego w Mstowie – II miejsce

Aleksandra Kokoszka z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Zawadach – III miejsce

  w klasyfikacji indywidualnej chłopców

Michał Nieszporski z Gimnazjum nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie – I miejsce

Patryk Machura z Gimnazjum im. Andrzeja Kubickiego w Mstowie – II miejsce

Michał Cierpiał z Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie – III miejsce

  w klasyfikacji zespołowej

Gimnazjum nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie – I miejsce

Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie – II miejsce

Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Zawadach – III miejsce.

 

 

Uhonorowano także zwycięzców konkursu informatycznego i historycznego. W Turnieju Counter Strike 2014 zorganizowanym przez panią Monikę Borowicz I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 16 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie, II z Gimnazjum w Lelowie, III z Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Jana Paderewskiego w Częstochowie. Jest to jedna z najbardziej popularnych gier komputerowych.  Właśnie w niej Polacy na finałach Intel Extreme Masters  w Katowicach zdobyli mistrzostwo świata.

Z kolei w Konkursie Historycznym „Kazimierz Pułaski i jego czasy” zainicjowanym przez  pana Dominika Wołyńca najlepsze wyniki uzyskali:

• Dawid Mraz z Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Poczesnej – I miejsce

• Marlena Przybylska z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej – I miejsce

  Kamil Bejm z Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki w Częstochowie – II miejsce

  Milena Arendt z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej – III miejsce

  Weronika Żochowska z Gimnazjum nr 5 im. Roberta Schumana w Myszkowie – III miejsce

  Paulina Burzyńska z Gimnazjum nr 24 w Częstochowie – wyróżnienie

  Paweł Czerwik z Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki w Częstochowie – wyróżnienie

  Magdalena Klimaszewska z Gimnazjum nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie – wyróżnienie

• Filip Przygoda z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej – wyróżnienie

  Małgorzata Skibińska z Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki w Częstochowie – wyróżnienie

• Marta Soluch z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej – wyróżnienie.

 

 

Nagrody ufundowali: Departament Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, Marek Balt – Poseł na Sejm RP, Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent Miasta Częstochowy, Adam Jakubczak – Wójt Gminy Mstów, Dariusz Kapinos-Radny Miasta Częstochowy, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Krzysztof Ledwoń z Firmy  M – Elektrostatyk, Łukasz Peca -Firma Impakt, Zbigniew Rubin reprezentujący Gabinet Naturoterapii, Przemysław Kujawski z La Strady oraz kluby sportowe: CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa, RKS Raków Częstochowa i Klub Sportowy SKRA Częstochowa.

 

 

Uroczystość szkolną uświetniła inscenizacja Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry w wykonaniu uczniów klasy III Wa przygotowana przez Annę Szydłowską. Komedia o lekkiej intrydze i subtelnym humorze rozbawiła gości, przypominając niezapomniane deklaracje literackich bohaterek przyrzekających nigdy nie iść za mąż. O wy mężczyźni, czy rzeczywiście piekło was zrodziło? Chyba jednak nie. Do takiego wniosku prowadzi finałowa scena sztuki.

 

 

W roli inicjatorki panieńskich ślubów energicznej Klary postanawiającej nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną wystąpiła pełna kobiecego wdzięku Karolina Marciniak. Potulną, wrażliwą, ale jednocześnie igrającą z uczuciami Gustawa odtworzyła Kamila Skoczyńska. Nikodem Puczyński, znany z takich wcieleń teatralnych jak: Pułaski, Piłsudski, Dyrygent ze sztuki Bolero Grzegorza Reszki czy uczeń z przedstawienia poświęconego nauczycielom wystawionego podczas Talentiady, zagrał z prawdziwą brawurą najzabawniejszą postać sprytnego trzpiota Gucia, który dzięki pomysłowości i znajomości kobiecej psychiki zdobywa serce Anieli. Z kolei w łzawego, tonącego w smutku, ciągle wzdychającego Albina wcielił się Krzysztof Krawczyk, a w pobłażliwego, wyrozumiałego Radosta – Damian Przysucha. Ach ten ród krokodyli.

 

 

W wesoły nastrój wprowadziła widzów rozpoczynająca spektakl dynamiczna muzyka Piekielnego galopu zwanego Kankanem z operetki Jakuba Offenbacha Orfeusz w piekle, przy dźwiękach którego artyści wbiegli z widowni na scenę. Pogodną atmosferę utrzymało muzyczne zakończenie inscenizacji – Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta. Stylowe stroje i scenografia dopełniły obraz dawnych czasów.

Ostatnim punktem programu był bardzo ciekawy, pełen historycznych ciekawostek, talk – show o Kazimierzu Pułaskim prowadzony przez pana Dominika Wołyńca. Emocji nie zabrakło.

Podczas uroczystości można było oglądać wystawę fotografii Historia częstochowskich tramwajów przygotowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie z okazji jubileuszu 55 – lecia oraz wystawę filatelistyczną Kazimierz Pułaski – bohater dwóch narodów.