Opublikowano

Ćwiczenia terenowe w Bolesławcu.

Od 13 kwietnia do 18 kwietnia 2014 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w ćwiczeniach terenowych  „Commando” w Bolesławcu. Ćwiczenia zostały zorganizowane pod patronatem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompani Specjalnej ,,Commando” przy wsparciu 23 Śląskiego Pułku Artylerii oraz Jednostki Poszukiwawczo – Ratowniczej  ,,Baryt”.

 

Prezentacja z zajęć.

 

 

 

Uczniowie przez pięć dni zdobywali umiejętności ze szkolenia wojskowego na poziomie podstawowym, doskonalili umiejętności strzeleckie oraz wyrabiali tężyznę fizyczną w Ośrodku Szkolenia Fizycznego. W ramach szkolenia wojskowi instruktorzy uczyli pasjonatów zawodu żołnierza, strzelania na celność i skupienie rzutu granatem, taktyki, musztry, elementów wspinaczki wysokogórskiej oraz ratownictwa medycznego.

 

 

Dodatkową atrakcją szkolenia był spływ pontonowy, natomiast w godzinach wieczornych młodzież doskonaliła umiejętności pływania na bolesławieckim basenie ,,ORKA”.

 

 

 

W organizację szkolenia włączyła się Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bolesławcu, placówka Żandarmerii Wojskowej i Patrol Saperski, którzy przeprowadzili z młodzieżą szkolenie specjalistyczne obejmujące problematykę realizowanych przez siebie zadań. Udział instruktorów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z Lubania pozwoliły przeprowadzić naukę elementów wspinaczki wysokogórskiej z wykorzystywaniem specjalistycznego sprzętu.

 

 

 

Na twarzach szkolonych oprócz zmęczenia można było zauważyć satysfakcję z ukończenia i pokonania wszystkich jego etapów. Wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompani Specjalnej ,,Command” starszy chorąży sztabowy Bogdan Fiałkowski wręczył młodzieży certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia i uhonorował trzech uczniów nagrodami. Na zakończenie szkolenia młodzież odwiedziła 10 Brygadę Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. 

 

 

 

Ćwiczenia terenowe ,,Commando” na trwałe zostały zapisane w programie naszej szkoły. Udział w obozach szkoleniowych pozwała im zweryfikować w praktyce zagadnienie nauczane w szkole i sprawdzić swoje słabości; uczyć się je pokonywać, a także ugruntować w przekonaniu, że zainteresowanie żołnierską profesją jest kierunkiem, w którym chcą się dalej rozwijać.