Nauka fachu w ZSME

Podczas listopadowego Tygodnia Lokalnych Branż Zawodowych zorganizowanego przez Centrum Informacji Zawodowej wraz z Centrum Kształcenia Praktycznego i szkołami zawodowymi Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego prezentował w Częstochowskim Parku Przemysłowym przy Wałach Dwernickiego oraz siedzibach CKP przy ulicach Przechodniej i Łukasińskiego takie kierunki kształcenia jak: technik elektryk, technik informatyk, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik telekomunikacji, technik mechanik, a w zasadniczej szkole zawodowej: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, ślusarz. Młodzież gimnazjalna miała okazję zapoznać się ze specyfiką poszczególnych zawodów.

Szczególnie ciekawe okazało się stoisko promujące zawód technika elektroenergetyka transportu szynowego przygotowane przy współudziale współpracujących ze szkołą firm: Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie i Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz SA. Dużym zainteresowaniem cieszyła się makieta nowoczesnego tramwaju przywieziona przez pana Krzysztofa Kobusa – szefa marketingu krajowego PESY. Wiele entuzjazmu wywołał konkurs wiedzy o tym taborze, w którym jedno z pytań dotyczyło… pantografu, a nagrodą był album pojazdów szynowych. Nie zabrakło popularnych gadżetów: koszulek, długopisów, smyczy i ulotek. Z kolei panowie Andrzej Eliasz i Tomasz Danek – reprezentujący MPK – na modelu przetwornicy statycznej prezentowali konstrukcję pojazdu szynowego.

Równie interesująca była wystawa promująca zawód technika telekomunikacji. Jej główną atrakcją stały się najnowocześniejsze radiostacje czołowych firm światowych udostępnione przez pana Roberta Kotucha.

Na pokazy przybyło wielu gimnazjalistów, którzy uzyskali wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich pytania od nauczycieli oraz pracowników współpracujących ze szkołą przedsiębiorstw. Szkolnictwo zawodowe jest coraz bardziej popularne. Stwarza szansę znalezienia pracy przez absolwentów w zawodach, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników.

– Tydzień Lokalnych Branż Zawodowych to świetna okazja do zaprezentowania młodzieży gimnazjalnej możliwości dalszego kształcenia w kierunkach zawodowych – stwierdza Tomasz Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego. – W dzisiejszych czasach tak dynamicznego postępu technicznego rynek pracy poszukuje wykwalifikowanych pracowników. Nasz Zespół Szkół od lat kształci w atrakcyjnych zawodach technicznych na poziomie szkoły zasadniczej oraz technikum. Dzięki nawiązanej współpracy z firmami i przedsiębiorstwami stwarzamy szansę naszemu uczniowi na zapoznanie się z rzeczywistymi warunkami, jakie czekają go po podjęciu pracy. Media oraz osoby zajmujące się na co dzień analizą i perspektywami rynku pracy wyraźnie wskazują, że wykształcenie zawodowe daje większą szansę na znalezienie dobrej pracy. Myślę, że wybór szkoły i kierunku kształcenia dokonany w tym roku przez absolwentów gimnazjów wraz z ich rodzicami będzie wyborem pragmatycznym. Jako Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych mamy szereg atutów między innymi w postaci atrakcyjnych i perspektywicznych kierunków kształcenia, które proponujemy młodzieży – wyjaśnia dyrektor ZSME. – Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Anna Szydłowska